مهم ترین وسیله ای که در کنار لپ تاپ باید بخرید!
2آبان

مهم ترین وسیله ای که در کنار لپ تاپ باید بخرید!

با پیشرفت هایی که در زمینه لوازم الکترونیکی و به خصوص رایانه در سال های اخیر صورت گرفته، تولیدکنندگان هرچه بیشتر به سمت آسان تر و جذاب تر کردن استفاده از آن گام برمیدارند که یکی از نمودهای بارز آن توجه به لپ تاپ هاست. اندازه کوچک و وزن سبک، لپ تاپ را به یک وسیله کاربردی تبدیل کرده است که میتوان آن را به راحتی از یک مکان به مکان دیگر انتقال داد.

امروزه لپ تاپ در همه جا هست، از محیط کار تا تخت خواب! لپ تاپ در زندگی ما نقش مهمی را ایفا میکند بطوریکه روزانه ساعت ها از آن استفاده میکنیم؛ اما آیا استفاده از لپ تاپ میتواند سلامت ما را به خطر بیندازد؟ با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.
لپ تاپ نام خود را مدیون نحوه استفاده ای هست که برای آن متصور بودند. اینکه هرجا که باشید بتوانید آن را روی پای خود بگذارید و کار کنید؛ اما این فقط یک اسم است! اگرچه لپ تاپ به گونه ای طراحی شده است که بتوان بدون نیاز به میز، به راحتی از آن استفاده کرد. اما در واقعیت به نظر میرسد زیاد هم برای این نوع استفاده مناسب نیست. حتما زمانیکه با لپ تاپ خود مشغول کار کردن هستید، متوجه گرمای زیر لپ تاپ و بدنه آن شده اید. گرمای ساطع شده از دستگاه که دارای امواج مادون قرمز است، میتواند مشکلات جبران ناپذیری همچون سوزش، درد و خارش پوست برای کاربر ایجاد کند که در درازمدت میتواند منجر به نوعی سرطان پوست شود. همچنین دمای بالای آن و امواج الکترومغناطیس بلوتوث و وای فای میتواند موجب بروز مشکلات ناباروری در مردان گردد.

استفاده از لپ تاپ بر روی پا فقط در دو حالت نشستن و دراز کشیدن امکان پذیر است. در هر دو حالت برای نگاه کردن به نمایشگر لپ تاپ باید گردن را پایین گرفت که میتواند باعث گردن درد شدید و نهایتا آرتروز گردن گردد. به همین دلیل است که محققین از کاربران میخواهند درصورتیکه عادت به استفاده از لپ تاپ بر روی پاهایشان دارند، سعی کنند حتما در عادت خود تجدیدنظر کنند چراکه این کار به غیر از ضرر هیچ نتیجه ای برایشان به همراه نخواهد داشت.

در هنگام استفاده از لپ تاپ برای حفظ سلامتی خود باید به فکر راه حلی باشیم. شاید استفاده از میز، ابتدایی ترین راه حل این مشکل باشد، اما واضح است برای آن دسته از افرادی که به فکر استفاده آسان و راحت از لپ تاپ هستند، نشستن پشت میز، زیاد هم مطلوب نیست. همچنین استفاده از لپ تاپ روی میزهای معمولی، تنها موجب برطرف شدن بخشی از موارد مطرح شده میشود و رعایت نشدن اصول ارگونومی مناسب بدن، هنوز مشکلات و ناراحتی های مربوط به نواحی کمر، گردن، مچ دست و چشم را در پی دارد. به طور مثال برای تایپ کردن، تمایل به خم شدن روی صفحه کلید لپ تاپ وجود دارد که این امر موجب افزایش فشار بر سطح ستون فقرات و کمر میشود. سازمان بهداشت و ایمنی شغلی (OHSA) راست نشستن در هنگام کار با لپ تاپ را مناسب نمیداند، چون در این حالت روی مهره های ستون فقرات فشار زیادی وارد میشود. زاویه نامناسب آرنج و مچ دست ها و فشاری که بر آنها وارد میشود را هم در نظر بگیرید. قرار نگرفتن قسمت بالای صفحه نمایش لپ تاپ در راستای دید شما نیز باعث بروز اختلال های چشمی میگردد. اگر شما هم از لپ تاپ استفاده میکنید باید به فکر سلامتی بدن خود و نحوه صحیح استفاده از آن باشید.

حال چه باید کرد؟
آسیب ها و صدماتی که بر اثر استفاده ناصحیح از لپ تاپ بر سلامت ما وارد میشود، نیاز به داشتن میز تخصصی و حرفه ای لپ تاپ را بیش از پیش نمایان میسازد.
میز حرفه ای لپ تاپ Protable به گونه ای طراحی شده است که بهترین حالت قرارگیری بدن در هنگام کار با لپ تاپ را فراهم میکند. بررسی مزایای این محصول و تأیید آنها توسط معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی، گواه این ادعاست که شما با استفاده مداوم و طولانی مدت از لپ تاپ روی این میز، دیگر دچار احساس خستگی و درد در نواحی کمر، گردن و مچ دست نخواهید شد و سلامت شما به خطر نخواهد افتاد. همچنین استفاده از لپ تاپ بر روی این میز باعث میشود وقتی شما به سمت عقب متمایل میشوید، تسلط کافی بر مانیتور، موس و صفحه کلید داشته باشید. حتی اگر چپ دست هم باشید به راحتی با چرخش صفحه میز، امکان استفاده از آن برایتان فراهم میگردد.
با توجه به اینکه برای تمام افراد حفظ سلامتی در اولویت قرار دارد و با در نظر گرفتن مطالب بیان شده و آشنایی با آسیب ها و صدماتی که در صورت استفاده ناصحیح از لپ تاپ و موقعیت بدنی اشتباه هنگام استفاده از لپ تاپ بوجود می آید، به طور قطع میتوان گفت که مهم ترین وسیله ای که در کنار لپ تاپ باید بخرید، میز تخصصی لپ تاپ است.

در ادامه به مزایا و فواید میز حرفه ای لپ تاپ اشاره میکنیم:
1- دارای تأییدیه سلامت از دانشگاه علوم پزشکی
2- طراحی ارگونومیک به منظور فراهم کردن بهترین حالت قرارگیری بدن
3- تولید ملی و ساخت میهن عزیزمان ایران با استفاده از مواد اولیه مرغوب
4- طراحی زیبا و مهندسی، کیفیت بالا و دارای 30 ماه گارانتی
5- قابلیت استفاده همراه با انواع صندلی، مبل و تخت
6- دارای دو فن خنک کننده و قابلیت تبدیل شدن به کول پد (فقط در مدل کول پد)
7- دارای صفحه ویژه قرارگیری موس
8- قابلیت استفاده برای افراد راست دست و چپ دست
9- قابلیت تنظیم ارتفاع صفحات بین 60 تا 85 سانتیمتر
10- تنظیم شیب محل قرارگیری لپ تاپ بین 0 تا 35 درجه
11- مناسب برای انواع لپ تاپ در سایزهای 11 تا 17 اینچ
12- دارای سی دی و بروشور راهنمای نصب
13- امکان جدا شدن قطعات و بازگشت به حالت بسته بندی اولیه
14- قابل استفاده به عنوان میز تبلت و میز تحریر جهت مطالعه و یادداشت برداری
15- حمل و جابجایی آسان و راحت به قسمت های مختلف منزل و محیط کار با توجه به وزن کم
16- دارای گواهی ثبت اختراع در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (اداره مالکیت صنعتی)

بی تردید زمانیکه بصورت صحیح از لپ تاپ استفاده نمایید، از مزایای آن به نحو بهتری بهره مند خواهید شد و از این کار لذت بیشتری میبرید. در همین راستا به نکاتی که در ادامه ذکر میگردد نیز توجه نمایید.
1- بجای استفاده از صفحه لمسی موجود روی لپ تاپ از موس جداگانه استفاده نمایید.
2- به صورت ارادی پلک بزنید. این کار موجب میشود که سطح چشم با اشک آغشته شده و خشک نشود.
3- چشمان شما نیز نیاز به استراحت دارند. پس از مدتی نگاه کردن به صفحه نمایش، به نقطه ای دوردست خیره شوید. ورزش چشم را نیز به صورت روزانه انجام دهید.
4- هر نیم ساعت از جای خود بلند شده و مقداری قدم بزنید. نرمش را فراموش نکنید و حرکات کششی مناسب انجام دهید.
5- مقدار زیادی آب بنوشید. همچنین توصیه میشود سبزی و میوه زیاد بخورید.